Blog

Sorunsuz bir konser organizasyonu için yapılması gerekenler

Seyahat ederken en sevdiğiniz grubu veya sanatçıyı bir müzik konserinde canlı izlemek çok farklıdır. Kimsenin kaçırmak istemeyeceği heyecan verici bir deneyimdir. Müziğin farklı topluluklardan ve yaş gruplarından insanları birbirine bağlamanın bir yolu vardır. Bir konser düzenlemek isteyen bir etkinlik sunucusu iseniz, başarılı bir konser oluşturmanız için size rehberlik edecek on adım aşağıda verilmiştir.

Adım 1: Bütçenizi Planlayın

Her şey bütçeyle ve konseri düzenlemek istediğiniz ölçekle başlar. Gelecekteki etkinlikler için kullanılabilecek bir etkinlik bütçesi şablonu oluşturun. Altyapı ile ilgili tüm masrafları karşılayacak gerçekçi bir bütçe oluşturun, mekanı önceden rezerve yapın, yetenek satın alın ve her türlü acil durum dahil lojistik yapın. Bu noktada, etkinliğiniz için herhangi bir sponsora ihtiyacınız olup olmadığını öğrenin . Fazla harcamamak için bütçenizi takip edin.

Adım 2: Yetenek Satın Alma

Düzenlediğiniz konser türüne ve bütçenize bağlı olarak, katılımcılarınızın hayranları olduğu sanatçıları seçin. Hedef kitleniz için en iyi olanın analizini yapın. Örneğin rap, pop ve dans müziğinden hoşlanan 21-50 yaş arası insanlar için İstanbul’da bir konser düzenlemek istiyorsanız, o zaman etkinliğiniz için radyolarda çokça çalan ve sosyal medyada popüler olan sanatçılarla görüşün. Ayrıca, birden fazla sanatçı planlıyorsanız, diğer gruplarla rahat bir şekilde performans gösterdiklerinden emin olun. Temel olarak, izleyicilerinize sevdikleri şeyi sunun. Yetenek satın almak ve etkinliğinizde en büyük sanatçıları davet etmek için belirlediğiniz sanatçının birlikte çalıştığı menajerine ulaşın.

Adım 3: Mekanınızı Hazırlayın

Sanatçılarınıza karar verdikten sonra, mekan üzerinde kesinleşin. Kapalı mekan mı yoksa açık hava konseri mi? Zaten bir performans hall veya bir barınız varsa, mekan büyük bir endişe yaratmayacaktır. Ancak konsere açık havada ev sahipliği yapıyorsanız, konser yeri için bir stadyum veya açık bir alan seçebilirsiniz. Bütçenize ve mekanınızın kaç kişiyi ağırlayabileceğine bağlı olarak, mekanınızı kesinleştirin. Mekanı rezerve ederken trafiği, mekana ulaşma mesafesini ve park olanaklarını göz önünde bulundurun. Etkinliğinizin konumunu sosyal medyada ve çevrimiçi bilet mağazamızda coğrafi etiketleyin, böylece katılımcılarınız mekana kolayca ulaşabilir.

Adım 4: Konser Tarihini Kesinleştirin

Şimdiye kadar kimin performans sergilediğini ve nerede performans göstereceğini zaten biliyorsunuz. Sanatçılarınızın müsaitlik durumuna göre konser etkinliği tarihinizi ayarlayın. Etkinlik etrafında vızıltı yaratın ve ayrıca konseri başlatırken, paydaşlara ve izleyicilerinize e-posta kampanyaları ve hatırlatıcılar gönderin. Tatil sezonu yaklaşırken, bu süre zarfında birkaç etkinlik olacak. Etkinlik tarihlerinizin başka bir önemli ve popüler etkinlikle çakışmadığından emin olun. Konser tarihiniz belirlendikten sonra, hedef kitleniz için tanıtım ve pazarlama stratejilerinizi planlayın. Eğer konseri Açıkhavada planlıyorsanız mevsim sıcaklığını gözönünde bulundurun. Ayrıca konseri planladığınız tarihte milli-dini bayram, resmi tatil gibi özel günlerin olup olmadığı ve aynı gün yada birkaç gün arayla etkinliğinize benzer bir konserin daha önceden duyurulup duyurulmadığı hakkında bir çalışma yapın. Olası rakipleriniz katılım sayısını ciddi oranda etkileyecektir.

Adım 5: Lojistik

İster küçük bir konser ister büyük bir konser olsun gereken ses ve ışık sistemini çok önceden mekanın durumuna göre ayarlayın. Açık bir alanda bir açık hava konseriyse, sanatçılarınız için harika bir sahne kurun, ışık ve ses dahil sahne ekipmanlarını kiralayın. Bir sahne arkası, giyinme odası kurun ve konserde yemek düzenlemelerine dikkat edin. Lojistik ile ilgilenirken gürültü ve alkol tüketimi için gerekli izinleri almayı da ihmal etmeyin. Lojistikte bir diğer önemli faktör insan gücü istihdamıdır. Ev sahipliği yapmayı planladığınız büyük bir konserse, işe alım sürecinize çok önceden başlayın. Konser sırasında karşılaşabilecekleri herhangi bir sorunu karşılamak, soruları yanıtlamak ve ilgilenmek için gönüllülere ihtiyacınız olacak. Konserde içki ikram ediyorsanız, güvenlik konusunda eğitimli olduğunuzdan emin olun. Öngörülen katılım sayısına göre acil bir sağlık ekibi ve ambulans ihtiyacı olup olmadığı belirlenmeli ve gerekiyorsa hazır bulundurulmalıdır. Misafir kabul noktasında check-in ve check-out işleminiz o kadar hızlı ve düzenli olmalı ki, misafirler giriş ve çıkış noktalarında çok fazla zaman kaybetmemeli ve sorun yaşamamalılar.

Adım 6: Bilet Fiyatlandırması

Bilet fiyatlandırması, bir tükenmişlik durumu arıyorsanız, odaklanmanız gereken önemli faktörlerden biridir. Harcamalarınızı ve konserde beklenen katılımcı sayısını öğrendikten sonra, ek masrafları karşılamak ve bilet fiyatınızı belirlemek için fazladan bir marj ekleyin. Katılımcılarınıza bir seçenek sunmak için birden fazla bilet türü oluşturun. Çevrimiçi olarak daha fazla bilet satmak için ön satış veya paket fiyatlandırma gibi heyecan verici teklifler sunun.

Bilet fiyat seçimi etkinlik planlama kararınızın küçük bir parçası gibi görünebilir, ancak tüm finansmanınızı buradan karşılayacağınız için çok önemlidir. Yalnızca en iyisini sunan düşük fiyatlı etkinlik bilet sistemimizle zamandan ve paradan tasarruf edin.

Adım 7: Konserinizi Tanıtın

World Wide Web, etkinlik sunucuları için bir etkinliği tanıtmayı oldukça basit ve kolay hale getirdi . Bugün etkinliklerinizi sosyal medyada yayınlayabilir, Facebook’ta etkinliğinizi oluşturabilir ve konserinize kaç kişinin geleceğini kolayca kontrol edebilirsiniz. Ayrıca yarışmalar düzenleyebilir, ücretsiz hediyeler verebilir ve grup indirimleri sunabilirsiniz. Sosyal medya kampanyalarının yanı sıra, katılımcılarınızın yaklaşan konseriniz hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamak için e-posta pazarlamasını kullanın.

Adım 8: Katılımcılarınıza Teşekkürler

Konserden sonra bile katılımcılarınızla ilişkinizi kurun ve sürdürün. Etkinliğinize zaman ayırdıkları için katılımcılarınıza kişiselleştirilmiş teşekkür e-postaları gönderebilirsiniz. Bu şekilde, katılımcılarınız kendilerini değerli ve takdir edilmiş hissedecekler. Sadık hayranlarınız olduklarında, ağızdan ağza söyledikleri diğer tüm promosyonlara kıyasla size daha fazla başarı sağlayacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu